Бинарни опции: сеопфатен водич

Добредојдовте во нашиот водич за бинарни опции, возбудлив и иновативен начин за тргување и инвестирање онлајн. Во овој дел, ќе ги покриеме основите на бинарните опции и како тие функционираат, а исто така ќе разговараме за тоа како тие можат да се користат во однос на стратегиите за тргување. Со целата нова терминологија што ни е фрлена, овој водич нуди одлична листа на сè што треба да знаете за бинарните опции. Овој водич е напишан за да обезбеди дури и најосновно знаење за тргување, на достапен начин. Ако сакате да дознаете за тргувањето со бинарни опции или едноставно да го подобрите вашето знаење, овој водич е совршена почетна точка.

Брокер Макс. Исплата мин. Депозит Бонус Рејтинг Бесплатна демо Официјална веб страна
Quotex logo 98% исплата 10$ мин. Депозит 70% бонус Оценка 5/5 Достапно демо Посетете го Брокер
Pocket-Option logo 92% исплата 50$ Мин. Депозит 50% бонус Оценка 4,5/5 Достапно демо Посетете го Брокер
IQCent logo 95% исплата 20$ Мин. Депозит До 200% бонус Оценка 4,5/5 Достапно демо Посетете го Брокер
IQ-Option logo 95% исплата 10$ мин. Депозит Нема бонус Оценка 4,5/5 Достапно демо Посетете го Брокер
Binarycent logo 95% исплата 250 $ Мин. Депозит До 200% бонус Оценка 4,3/5 Достапно демо Посетете го Брокер
RaceOption logo 95% исплата 250 $ Мин. Депозит До 200% бонус Оценка 4,3/5 Достапно демо Посетете го Брокер
Spectre AI logo 90% исплата 10$ мин. Депозит Нема бонус Оценка 4,2/5 Достапно демо Посетете го Брокер
binary.com logo 90% исплата 10$ мин. Депозит Нема бонус Оценка 4,1/5 Достапно демо Посетете го Брокер
Nadex logo 90% исплата 10$ мин. Депозит Нема бонус Оценка 4/5 Достапно демо Посетете го Брокер

Што се бинарни опции?

Бинарни опции се финансиски деривати кои им овозможуваат на трговците да шпекулираат за насоката на движењето на цените на основните средства како што се акции, валути, стоки, индекси и криптовалути. Тргувањето со бинарни опции е форма на финансиско тргување каде исплатата е еднаква на примање фиксен износ или не примање ништо.

Трговецот може да предвиди дали основното средство ќе се зголеми или намали во вредност во одреден временски период. Ако трговецот е точен, тие собираат однапред одредена сума на пари. Меѓутоа, ако се неточни, тие ја губат својата инвестиција. Мора да ги разберете и бинарните опции, вклучувајќи високо-ниско, допир и опсег. Овие различни типови на бинарни опции работат на различни начини и се користат во различни стратегии за тргување со бинарни опции. Со учење на основите на тргувањето со бинарни опции, ќе се чувствувате посигурни во тоа како донесувате одлуки кога станува збор за вашите финансии. Ова исто така ќе ги зголеми вашите шанси за успех.

Како да тргувате со бинарни опции?

За да тргувате со бинарни опции, следете ги овие чекори:

 1. Првиот чекор во тргувањето со бинарни опции е да се најде добар брокер. Има многу опции таму, затоа погрижете се да ја пронајдете онаа што одговара на вашите потреби!
 2. Мора да отворите трговска сметка пред да започнете со тргување. Вообичаено, од вас ќе биде побарано да ги дадете вашите лични и финансиски информации.
 3. Финансирајте ја сметката: Кога отворате сметка, ќе треба да ги депонирате вашите средства. Тие обично може да се направат преку дебитни/кредитни картички или банкарски трансфери. Можете исто така да користите Paypal.
 4. Трговците можат да избираат од повеќе различни средства кога тргуваат со бинарни опции. Тие вклучуваат акции, стоки, валути и индекси.
 5. Ќе сакате да направите предвидување за некое средство пред да го купите или продадете. Односно, без разлика дали мислите дека цената ќе оди нагоре или надолу.
 6. Ќе треба да го изберете времето на истекување за трговијата со бинарни опции. Ова ќе биде времетраењето во кое тргувањето може да се повлече и кога ќе знаете дали била успешна или не.
 7. Поставете го вашето предвидување на трговијата: внесете го вашиот инструмент за тргување, времето на истекување што сакате да го извршите овој тргување и износот на пари што сакате да го инвестирате.
 8. Следете ја вашата трговија: Следењето на вашата трговија значи дека ќе мора да се осигурате дека вашата трговија не е ставена на погрешна временска рамка или без оглед на соодветноста на инструментот.
 9. Добијте ги вашите добивки: Ако успеете во ова предвидување, ќе добиете исплата. Во спротивно, вашата инвестиција ќе биде изгубена.

Бинарни опции се ризични инвестиции и секогаш треба да се користат во демо-режим на демо сметка пред да тргувате со сметка со вистински пари. Со тргување со вистински пари, постои ризик, затоа треба да тргувате само со пари што сте спремни да ризикувате. Исто така е важно да го направите вашето истражување и да изберете реномиран брокер.

Демо сметки со бинарни опции

Демо-сметка за бинарни опции е вид на трговска сметка за тргување со бинарни опции што им овозможува на трговците да ги практикуваат своите стратегии и техники без да ризикуваат вистински пари. Демо-сметка нуди начин да ги испробате услугите и стратегиите на брокерот без да претрпите никакви загуби. Можете да ја користите оваа функција за да се запознаете со тоа како функционира платформата и да ги тестирате вашите стратегии за тргување.

Демо-сметки за бинарни опции обично доаѓаат однапред наполнети со пари што можете да ги користите за тргување со различни средства. Популарни средства вклучуваат акции, девизни валути, стоки како нафта, злато, сребро и индекси. Трговците можат да ги видат перформансите на нивните занаети во реално време. На пример, тие можат да видат нарачки што би се случиле на пазарот, па дури и да видат како цените може динамично да се менуваат, сето тоа без да мора да ја напуштат платформата за тргување.

Има многу придобивки од користењето на демо сметка за бинарни опции. Прво, на новите трговци им е лесно да научат за тргувањето со бинарни опции и да ги проучуваат неговите стратегии и техники. Второ, можно е искусните трговци да тестираат нови стратегии за тргување.

 • Демо сметка за бинарни опции без депозит
  Во оваа статија, обезбедуваме сеопфатна листа на врвни брокери за бинарни опции кои нудат демо сметка без депозит. Дополнително, ги споредуваме нивните карактеристики за да ви помогнеме да донесете информирана
 • Демо сметка на VideForex
  Ако сакате да дознаете повеќе за демо сметката VideForex или платформата за виртуелно тргување, ова е вистинското место! Овде можете да најдете детални информации за овие платформи и да добиете
 • Демо сметка на Nadex
  ДЕМО НА НАДЕКС: БЕСПЛАТНО ПРАКТИКУВАЈТЕ ТРГУВАЊЕ со БИНАРНИ ОПЦИИ Зголемете ја возбудата за тргување со краткорочни инвестиции. Со овој метод, изострете ги своите вештини, експериментирајте со различни тактики и дознајте
 • Демо сметка на Quotex
  Отворањето демо сметка на Quotex е лесно и може да се користи за тргување со најактивните финансиски пазари во светот, како што се бинарни опции и Forex. Овие пазари ги
 • Демо сметка за IQ Option
  За IQ Option Demo Сметките за демо тргување се непроценливо богатство за онлајн тргување бидејќи помагаат да се запознаат корисниците со платформата и нејзините карактеристики пред да се вклучат во
 • Демо сметка на Olymp Trade
  Што е демо сметка во Olymp Trade Демо-сметка е средина за вежбање што им помага на новите трговци да се запознаат со технологиите за тргување што ги нуди Olymp Trade.
 • Демо сметка на Binomo
  Binomo има демо сметка која им нуди на трговците истите пазарни услови и флуктуации што би ги доживеале во вистинско опкружување за тргување. Со користење на демо сметка на Binomo,
 • Демо сметки за бинарни опции
  На интернет, многу брокери за бинарни опции нудат демо сметки, но малку брокери нудат навистина вистинска бесплатна демо сметка за бинарни опции без депозит. Демо-сметки за бинарни опции ви дозволуваат
 • Демо сметка за Pocket Option
  Демо-сметката Pocket Option е идентична со нејзината сметка за тргување во живо во однос на карактеристиките и функционалноста. Клиентите имаат можност да практикуваат тргување со виртуелни фондови, што им овозможува

Стратегии за бинарни опции

Стратегиите за тргување со бинарни опции се планови или методи што ги користат трговците за да ги зголемат шансите за успех во тргувањето со бинарни опции. Овие стратегии често вклучуваат комбинација на техничка анализа, фундаментална анализа и анализа на расположението на пазарот за да се идентификуваат потенцијалните трговски можности. Некои вообичаени стратегии за тргување со бинарни опции вклучуваат:

 1. Следење на тренд: Идентификување тренд на пазарот и правење занаети во насока на трендот.
 2. Обратно тргување: Барате модели на цени или индикатори кои сугерираат промена на трендот и соодветно правење занаети.
 3. Тргување со пробивање: Идентификување на клучните нивоа на цени и правење занаети врз основа на пробивање на цените од тие нивоа.
 4. Тргување засновано на вести: Анализирање на новински настани што го придвижуваат пазарот и правење тргувања врз основа на нивното влијание врз цените на средствата.
 • Стратегија за 5 минути бинарни опции
  Поради нивното брзо времетраење и високиот потенцијален принос, 5-минутните стратегии за тргување со бинарни опции ги претпочитаат инвеститорите на мало. Тргувањето на подолги периоди може да доведе до висока нестабилност
 • Најдобри стратегии за бинарни опции
  Ако сакате да започнете со тргување со бинарни опции, дојдовте на вистинското место. Овде нудиме вредни совети и стратегии кои ќе ви помогнат да постигнете успех во светот на бинарни

Брокери и платформи за бинарни опции

Постојат многу важни фактори при изборот на брокер. Факторите како што се платформата за тргување, алатките и ресурсите што ги нудат, услугите за клиентите и репутацијата, средствата и можностите за тргување што ги нудат, играат во вашата одлука. Повеќето брокери не се создадени еднакви и важно е да внимавате со кого ќе одлучите да работите. Трговците треба да бараат брокери кои нудат различни средства за тргување, како и платформа за тргување погодна за корисниците. Трговците треба да бидат свесни дека некои брокери обезбедуваат различни образовни ресурси како што се графикони, индикатори и анализа на пазарот за да можат трговците да учат за пазарите. Безбедноста е нешто за кое секогаш треба да внимавате кога работите со вашиот брокер. Измамата може да доведе до значителна финансиска загуба, па затоа е важно да се запознаете со брокерот за да се осигурате дека тој е легитимен и достапен за вас кога е потребно.

 • Најдобрите брокери за бинарни опции – 9-те најдобри платформи во 2024 година
  Брокери за бинарни опции им обезбедуваат на трговците достапен начин да заработат пари на пазарот за бинарни опции. Може да биде тешко да се најде вистинската платформа за тргување за
 • Најдобри платформи за тргување HFX
  Еве ја листата на најдобрите платформи за тргување HFX : Оние кои тргуваат со девизи (познати и како Forex) купуваат и продаваат валути на пазарот со очекување да генерираат профит
 • Брокери за бинарни опции на Skrill
  Skrill е онлајн систем за плаќање и електронски паричник кој им овозможува на трговците со бинарни опции да вршат брз трансфер на пари, поддржува повеќе од 40 различни криптовалути и
 • Бонусите за бинарни опции
  Може да имате право на бонус за добредојде во форма на бонус за тргување со бинарни опции кога креирате трговска сметка кај брокер. Во зависност од брокерот, бонусот за добредојде
 • Брокери за бинарни опции со бонус без депозит
  Во овој дел, ќе го испитаме секој од брокерите кои обезбедуваат бонуси за бинарни опции без депозит со цел да ги нагласиме карактеристичните квалитети што доаѓаат со секој од нив.
 • Брокери за бинарни опции со низок минимален депозит
  Зошто да изберете брокер за бинарни опции со низок депозит? Го олеснува почетниот ангажман за почетниците Фирмите за опции се стремат да го направат тргувањето што е можно поедноставно и
 • Брокери за бинарни опции кои прифаќаат Neteller
  Поединци и компании подеднакво можеа да вршат трансакции со пари онлајн на брз и без проблеми, благодарение на доверливата и отворена услуга што ја обезбедува Нетлер речиси една деценија. Како
 • Најдобри брокери за бинарни опции кои прифаќаат дебитни картички
  Во светот на тргување со бинарни опции, дебитните картички често се користат како метод за депонирање пари на трговски сметки. Ова е опцијата кон која одат огромното мнозинство на искусни
 • Преглед на RaceOption
  RaceOption е нов брокер на пазарот на бинарни опции. Основана е во 2014 година и се прослави во индустријата. RaceOption е брокер кој им нуди на инвеститорите и трговците ширум
 • Преглед на бинариум
  Binarium е глобален брокер за бинарни опции кој нуди повеќе финансиски пазари, типови сметки и основни валути. Тоа не е регулирано од ниту еден регулаторно тело. Бинариум е добро познат
 • Преглед на Olymp Trade
  Olymp Trade, онлајн брокер, е основан во 2014 година. Овој онлајн брокер, кој е во сопственост на Saledo Global LLC, се наоѓа во Сент Винсент и Гренадини. Достапно е за
 • Преглед на Quotex
  Оваа статија детално ќе ја разгледа онлајн брокерската платформа Quotex, која расте во популарност. Дали е безбедно и доверливо? Кои се карактеристиките и алатките на оваа платформа за тргување? Овие
 • Преглед на IQCent
  IQcent е една од водечките платформа за тргување со бинарни опции која им нуди на трговците можност да инвестираат во девизен курс, криптовалути, индекси и акции, како и други финансиски
 • Spectre.ai Преглед
  Spectre.ai е револуционерна платформа за тргување базирана на блокчејн технологија која се фокусира на обезбедување на своите корисници со бинарни опции. Spectre нуди нова форма на тргување што не бара
 • Преглед на IQ Option
  Ова е повод да ги испитаме мислењата што ги составивме во врска со онлајн брокерството IQ Option. Ги споивме нашите искуства со брокерот со мислењата што ги откривме на Интернет,
 • Binarycent Преглед
  Binarycent е измама или сигурен брокер? Овој преглед ќе ви помогне да дознаете. Тешко е да се најде сигурен брокер за бинарни опции. Разновидноста на понуди понекогаш може да биде
 • Преглед на VideForex
  Videforex е онлајн брокер кој е специјализиран за опции, forex и CFD тргување. Клиентите имаат пристап до над 100 средства преку нивниот комерцијален софтвер за тргување. Ќе го разгледаме прегледот
 • Преглед на Pocket Option
  Pocket Option е основана во 2017 година и брзо се прослави на пазарот за бинарни опции. Додека онлајн брокерите за бинарни опции често се критикувани, Pocket Option е една од
 • Преглед на Биномо
  Нашиот преглед на Binomo ќе ги опфати речиси сите аспекти на платформата за тргување, како и карактеристиките што ги нуди на своите корисници. Binomo е онлајн платформа за тргување која

Апликации за тргување со бинарни опции

Апликацијата за тргување со бинарни опции им овозможува на корисниците да тргуваат со бинарни опции на паметни телефони или таблети. Бинарни опции се високо шпекулативни финансиски деривати кои им овозможуваат на трговците да се обложуваат на насоката на движењето на цените на акциите, валутите, стоките и индексите.

Трговците со бинарни опции често користат тргување базирано на апликации како пригоден начин за пристап до нивните занаети во секое време и на кое било место. Апликациите го олеснуваат прегледувањето на најновите податоци, обложувањето на флуктуациите на пазарот и следењето на вашите перформанси на тргувањето. Цитати за цени, графикони, информации за пазарот и можност за пласирање занаети се некои од карактеристиките што се нудат во апликацијата за бинарни тргување. Апликациите за тргување со бинарни опции, исто така, можат да обезбедат образовни ресурси како пазарни вести, упатства и анализа на пазарот за да им помогнат на корисниците да донесуваат информирани одлуки.

 • Преземете Бинариум
  Binarium Mobile сега е достапен и за уредите со Android и за iOS. Преземете ја оваа апликација сега за да уживате во сите нејзини неверојатни карактеристики. Мобилната апликација на Binarium
 • Преземете ја апликацијата Nadex: Процес на поставување и врвни карактеристики
  Добијте детален преглед на апликацијата Nadex овде. Најсовремените алатки за тргување ви овозможуваат прецизно и со максимална ефикасност да ги извршувате вашите стратегии и планови за тргување. Професионалните и почетниците
 • Преземете ја апликацијата IQCent
  ПРЕЗЕМЕТЕ АПЛИКАЦИЈА IQCENT ЗА ANDROID И IOS Преземете ја апликацијата IQCent за Android и iOS денес и направете го вашето искуство брзо и практично. Со оваа апликација, можете лесно да
 • Преземете ја апликацијата VideForex
  VideForex е релативно нова компанија која влезе во арената за CFD и Forex тргување во 2016 година. Сите информации кои се однесуваат на нивната апликација може да ги најдете овде.
 • Преземете го Olymp Trade
  Без разлика на нивото на искуство што го имате, користењето на најдобрата достапна технологија е клучно за да се извлече максимумот од трговските активности. Професионалните трговци и почетниците можат да
 • Преземете ја апликацијата Binomo
  ПРЕЗЕМЕТЕ BINOMO МОБИЛНА АПЛИКАЦИЈА ЗА ANDROID И IOS Апликацијата Binomo mobil е достапна за паметни телефони и таблети со Android и IOS. Кликнете на копчињата подолу за да ја преземете
 • Преземете ја апликацијата Expert Option
  ПРЕЗЕМАЈТЕ МОБИЛНА АПК EXPERT OPTION ЗА ANDROID и IOS ExpertOption може да се користи на многу уреди, вклучувајќи таблети, паметни телефони и компјутери. За да ја преземете апликацијата на вашите
 • Преземете ја апликацијата Pocket Option за компјутер со Windows
  Pocket Option ви овозможува да спроведувате целосно тргување и да ги користите сите негови карактеристики. Од каде било во светот, можете да добиете пристап до најсовремената платформа за тргување на
 • Најдобрите мобилни апликации за тргување со бинарни опции
  Денес, тргувањето со бинарни опции на интернет е достапно за секој што има паметен телефон. Ова доведе до тоа различни компании да понудат свој став на пазарот. Има десетици опции
 • Преземете го Quotex
  Не е важно дали сте професионален трговец или само трговец почетник, важно е да ја користите најдобрата технологија за купување и продавање на средства за тргување. Многу платформи за онлајн
 • Како да ја преземете апликацијата Binomo за компјутер и Android APK
  Binomo е еден од најпопуларните онлајн брокери во светот. Ова се должи на нејзината интуитивна и едноставна за употреба платформа за тргување. Binomo е достапно за преземање на скоро сите
 • Преземете ја IQ Option PC Windows, Mac, Android и iOS
  Трговецот бара да остане во тек со најновите вести. Времето е драгоцено. Во зависност од конфигурацијата на апликацијата, можете да тргувате со различни инструменти, вклучувајќи бинарни, дигитални опции, девизен курс
 • Преземете ја апликацијата IQ Option X
  Мобилната технологија е голем дел од модерниот живот, а трговците не се исклучок. Мобилните апликации за тргување стануваат се попопуларни. Ќе ја разгледаме IQ Option X, апликација за тргување достапна

Сигнали за бинарни опции

Сигналите за бинарни опции се предупредувања за тргување доставени до трговците од даватели на сигнали или автоматизирани системи за тргување за да им помогнат на трговците да донесуваат информирани одлуки за нивните занаети. Овие сигнали обезбедуваат информации за потенцијалните тргувања, вклучувајќи го средството за тргување, насоката на тргување (т.е. повик или ставање) и времето на истекување.

Сигналите за бинарни опции може да се засноваат на различни алатки за техничка и фундаментална анализа, вклучително и шеми на графикони, линии на трендови, подвижни просеци и објавувања на економски податоци. Некои даватели на сигнали користат човечка анализа, додека други се потпираат на автоматизирани системи за генерирање сигнали.

Трговците можат да користат сигнали за бинарни опции за да донесат информирани одлуки, но важно е да се запамети дека минатите перформанси не се гаранција за идните резултати и дека тргувањето со сигнали за бинарни опции носи одреден степен на ризик. Се препорачува да се направи соодветно истражување и тестирање пред да се користи услуга за сигнали за бинарни опции или автоматски систем за тргување.

Роботи со бинарни опции и софтвери Algo-Trading

Роботот со бинарни опции може автоматски да тргува во ваше име. Ги анализира податоците на пазарот и прави информирани занаети што инаку би требало да ги правите рачно. Роботите со бинарни опции се дизајнирани да ги користат трговците кои немаат време, искуство или желба за автоматска анализа и извршување на занаети со бинарни опции врз основа на стратегии за тргување.

Некои роботи со бинарни опции може да се обидат да ги предвидат идните движења на пазарот со анализа на историски податоци за да ги идентификуваат моделите на тргување. Тие работат на едноставна премиса и можат да ја подобрат нашата работа и да ни помогнат да примениме стратегии како трговец. Врз основа на овие предвидувања, роботот автоматски ќе поставува занаети во име на корисникот. Некои роботи со бинарни опции се целосно автоматизирани, додека други им дозволуваат на трговците да внесуваат свои параметри и стратегии. Износот на прилагодување може да варира во зависност од видот на софтверот за автоматско тргување што го користите.

Која е разликата помеѓу опциите и бинарните опции

Опциите и бинарните опции се финансиски деривати, но тие имаат некои важни разлики.

Опција е договор што му дава на купувачот право, но не и обврска, да купи или продаде основно средство по одредена штрајкна цена на или пред одреден датум на истекување. Бинарна опција е тип на опција каде што исплатата е сè или ништо.

Исплата: Исплатата се одредува според разликата помеѓу штрајкуваната цена и пазарната цена на основното средство. Со бинарни опции, исплатата е фиксен износ ако опцијата истече во пари, или ништо ако истече без пари

Стил на тргување: Во споредба со бинарното тргување, тргувањето со опции може да изгледа покомплексно. Тргувањето со опции бара многу познавање на основните пазари и средства. Стратегијата за тргување е исто така сложена и има многу повеќе работи со кои треба да се справите за да функционира за вас. Тргувањето со бинарни опции се смета за поедноставно бидејќи само бара од трговецот да предвиди дали цената на средството ќе се зголеми или падне.

Ризик/Поврат: Опциите се сметаат за побезбедни од фиксната алтернатива, но тие носат и поголем ризик. Ризикот може да се управува со стратегии за опции. Бинарни опции нудат повисока стапка на поврат, но имаат тенденција да бидат инвестиции со висок ризик.

Регулатива: Опциите се тргуваат многу и се гледаат како главен финансиски инструмент во многу земји. Пазарот на бинарни опции е забранет од некои регулаторни органи, како што е Европскиот орган за хартии од вредност и пазари (ESMA). Постои високо ниво на ризик што тие го претставуваат за инвеститорите на мало.

Добрите и лошите страни на тргувањето со бинарни опции

Кога тргувате со бинарни опции, од суштинско значење е целосно да ги разберете сите придобивки и ризици поврзани со тргувањето со бинарни опции. Во оваа статија, ќе направиме целосен преглед на предностите и недостатоците на овој тип на тргување, што ви овозможува да тргувате со различни средства и да имате флексибилност во однос на исполнувањето на краткорочните и долгорочните занаети. Исто така, ќе навлеземе во повеќе детали за можните недостатоци и недостатоци поврзани со тргувањето со бинарни опции, како што е фактот дека се смета за високоризична инвестиција.

Добрите страни на бинарни опции:

 • Едноставноста на бинарната опција: овој тип на финансиски дериват е лесен за разбирање и доста интуитивен за тргување.
 • Понудени високи приноси: Бинарните опции нудат можности за тргување за високи приноси во кратка временска рамка.
 • Однапред знаете која е вашата потенцијална добивка/загуба
 • Ограничен ризик: Предодредената природа на бинарните опции ја ограничува потенцијалната загуба на износот инвестиран во вашата трговија.
 • Можете да тргувате со бинарни опции во секое време, без разлика каде сте.

Недостатоци на бинарни опции:

 • Ограничен потенцијал за профит: Бинарните опции нудат ограничен потенцијал за профит бидејќи исплатите се фиксни.
 • Висок ризик: Бинарни опции се високоризични инвестиции со висок потенцијал за загуба.
 • Бинарни опции не се регулирани во многу земји, што го отежнува нивното правилно регулирање. Ова може да доведе до нечесни брокери да измамат трговци.

error: This content is protected !!