Преглед на IQ Option

Ова е повод да ги испитаме мислењата што ги составивме во врска со онлајн брокерството IQ Option. Ги споивме нашите искуства со брокерот со мислењата што ги откривме на Интернет, извлечени од коментари на блогови и специјализирани форуми каде учесниците тргуваа со оваа компанија.

Ви препорачуваме да го прегледате и нашиот детален преглед: IQ Option Reviews доколку не ги знаете карактеристиките IQ Option.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Овој материјал не е создаден за употреба во земјите на ЕЕА. Бинарни опции не се препорачуваат или продаваат на трговци на мало во рамките на ЕЕА. Ве молиме оставете ја оваа страница ако не сте професионалец за тргување во една од овие земји.

Contents

Брз преглед на IQ Option

💻 Платформа за тргување IQ Option
🚀 Минимален депозит: 10 долари
📈️ Мин. Трговија: $1
💱 Средства за тргување 100+, девизен курс, акции, крипто, стоки и ETF
📱 Мобилна апликација: iOS, Android
💻 Десктоп: Windows и MacOS
Не е достапно во овие земји: САД, Јапонија, Израел, Турција, Белгија, Руската Федерација, Австралија, Канада, Германија, Италија, Холандија, Романија, Шпанија.
💰 Исплата: 91% – Максимум 1.000.000 УСД (во случај на точни предвидувања)
💵 Методи на депозит Кредитни картички, дебитни картички Maestro, Skrill WebMoney Cash U, Neteller и Moneybookers
🏧 Повлекувања: Кредитните картички, дебитните и Maestro картичките може да потраат до 3 работни дена (кредитни картички, дебитни картички, Maestro или Skrill, WebMoney Cash U, Neteller, Moneybookers, Maestro, Skrill и WebMoney).
☪️ Исламска сметка Да
👮‍♀️ Регулирано од: Не е регулирано
⭐ Нашиот рејтинг: 4.2

Предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик

Што е IQ Option?

IQ Options е основана во 2013 година како брокер за бинарни опции . Порасна за да нуди различни финансиски услуги со текот на годините. Денес, тоа е брокер кој им овозможува на инвеститорите да инвестираат во Forex и криптовалути како Bitcoin и Ethereum.

Тоа е високо почитуван финансиски брокер кој има долгогодишно искуство во обезбедувањето поддршка и услуги за трговци од многу земји од целиот свет.

Доживеа извонреден раст од своето основање, што е доказ за довербата што многу клиенти ја даваат во овој брокер. Во моментов има повеќе од 80 милиони регистрирани корисници, со просечно над 1 милион отворени операции дневно и месечен обем на позиција од 290 милиони американски долари.

IQ Options се одликува со голем број нешта. Нуди моќен систем за тргување, демо сметка со салдо од 10.000 долари , а минималните барања за депозит и минимална трговија се подостапни (минимален депозит од 10 долари за отворање вистинска сметка и минимална инвестиција од 1 евра по операција),… ).

Сите видови мислења се генерирани од популарноста на IQ Option, брокер кој нуди опции за тргување. Многупати, овие негативни мислења може да се припишат на недоволното знаење на трговецот, грешките направени од него или технички или други проблеми.

Друг пат ќе се упатуваат аргументирани критики и негативни коментари. Овие коментари се однесуваат на аспектите што брокерот треба да ги подобри.

Решивме да го создадеме овој напис за мислење за IQ Option со цел да одредиме кое ниво на квалитет го има и за кои трговци е повеќе или помалку погодна. Се препорачува помалку.

Прво најдовме многу мислења за IQ Option. Овие се пријавени на Trustpilot и отстранети од нивниот портал. Доколку негативните мислења имаат барем минимална основа, овој портал нема да ги избрише.

IQ Option, сепак, може да се подобри врз основа на одредени фактори, исто како и секој друг онлајн брокер. Други прегледи му даваат општа оцена, која е 8,5 . Не достигнува извонредно, но е блиску.

Сите фактори на сигурност и услуга за кои ќе разговараме подетално подолу (врз основа на постоечките мислења), IQ Option го нуди следново:

 • Интерактивна графика која овозможува техничка анализа на пазарот.
 • Информации за пазарот: вести и трендови
 • Економски календар и резултати
 • Видео упатства за обука.
 • Може да се лансираат различни видови нарачки (пазар, ограничување или стопирање на загубата). ).
 • Овозможува употреба на постојки
 • Можете да поставите предупредувања.
 • Тргување со еден клик.
 • Тргувајте преку Интернет или од вашиот мобилен уред.

Да ги погледнеме предностите и недостатоците што ги има IQ Option во делови.

Мислења за платформата за тргување и IQ Option

Платформата за тргување, која IQ Option им ја нуди на своите клиенти, е еден од највредните фактори. Оваа алатка е ексклузивна за IQ Option.

Овие брокери, кои започнаа како брокери за бинарни опции, им нудат на клиентите платформа за тргување развиена од друга компанија. Еден пример за ова беше платформата SpotOption, која беше понудена од над 250 брокери. Практично нема разлики помеѓу брокерите, така што може да биде тешко да се одлучи кој брокер да се користи. IQ Options започна на друг пат. ја разви својата трговска платформа која е прилагодена на нејзините клиенти. Ова ви дава поголема флексибилност да додавате нови функции и да нудите други функции.

Кога се оценуваат онлајн брокери, платформата за тргување е најважниот елемент. Добрите платформи за онлајн тргување се дефинирани со нивниот интерфејс, леснотијата на користење и моќта.

Платформата за тргување со IQ Option може гордо да се опише како најголемото богатство на брокерот. Има привлечен дизајн и лесен за користење интерфејс. Исто така, ја обезбедува целата функционалност неопходна за да се создаде ефикасна операција.

 • Платформа со повеќе графикони со приспособливи графикони
 • Широк спектар на алатки за анализа (напредни)
 • Разговорот и техничката поддршка се достапни веднаш.
 • Визуелизација на анализа на пазарот, новости и други информации од платформата.
 • Ова овозможува управување со ризикот, салдо на депозити, повлекувања, па дури и управување со ризик.
 • Можност за прегледување на отворените позиции и историјата на работење.
 • Известувања за цени.

Предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик

Платформа за тргување со десктоп компјутери

Платформата IQ Option може да се преземе на неколку јазици, вклучувајќи англиски шпански , португалски и 11 други јазици. За преземање на кој било компјутер , без разлика дали тоа е или Mac со оперативен систем macOS или компјутер Windows 7, 8, 8.1 или 10.

За да го стартувате на компјутер , ви требаат најмалку 2 GB меморија, но се препорачуваат 4 GB. Ќе ви треба и капацитет на дискот од 130 MB и графичка картичка OpenGL 2.0 – пријателска (за macOS) / Directx 9 (за Windows).

Системски барања

 • Оперативен систем : Windows 7, 8, 8.1, 10
  macOS – OS X 10.10 Yosemite
 • RAM меморија : 2 GB (препорачливо е 4 GB)
 • Видео картичка : OpenGL 2.0-пријателски (macOS) DirectX 9 (Windows)
 • Простор на хард дискот : 130 Mb

Можете да работите целосно онлајн без да треба да преземате или инсталирате. Можете да пристапите до платформата преку Интернет.

Исто така, имате можност да тргувате од вашиот мобилен уред од која било локација, во секое време. Ова е благодарение на апликацијата за тргување со IQ Option достапна за паметни телефони или таблети.

Мобилна апликација за тргување од IQ Option

IQ Option има своја платформа за нудење услуги за пристап до финансискиот пазар. нуди апликација за тргување на своите клиенти. е исто така ексклузивен брокер.

Некои финансиски пазари се отворени од понеделник до петок и остануваат отворени цел ден. Дури и другите финансиски пазари не се затвораат за време на викендите (пазарот на крипто). Мобилните апликации за тргување, познати и како „мобилно тргување“, овозможуваат управување со сите операции: следење на финансиските пазари, следење на отворените позиции и отворање и затворање нови позиции, сето тоа од вашиот мобилен уред. Можете да пристапите до вашата сметка во секое време и од која било локација.

Апликацијата е наменета да ја обезбеди целата функционалност на платформата , но само во формат што може да се користи на мобилни уреди.

Тоа е речиси иста платформа како постоечката за компјутерска опрема, со исклучок на типот на потребниот терминал. мислењата што ги гледаме на интернет се позитивни, бидејќи е една од најценетите и најнаградуваните платформи.

Само целокупната оцена што оваа апликација ја доби во Google Play Store (4.0/5) е сè што треба да знаеме. Дополнително, има оценки со пет ѕвезди од повеќето индивидуални прегледи.

Што се однесува до коментарите, нема многу корисници кои наидуваат на мали непријатности. Тие често ја ценат функционалноста и придобивките што ги нуди IQ Option .

Апликацијата IQ Option може да се преземе или од Apple App Store или од Google Play Store. Компатибилен е со оперативните системи Android и iOS . Потребен е простор на тврдиот диск од најмалку 74 MB.

Барања за системот за апликација за IQ опција :

 • Оперативен систем : iOS 12.1 или понова верзија;
  Андроид 5.1 или понова верзија
 • Простор на хард дискот: 74 Mb

Овде можете да видите водич за тоа како да ја преземете и инсталирате IQ Option x на вашиот мобилен уред.

Мислења за услугата IQ Option

Во неколку делови ќе ги анализираме деталите и мислењата за услугата на брокерот.

Тргување со финансиски инструменти

IQ Option им нуди на своите клиенти пристап до различни финансиски пазари преку CFD или Опции (само во Европа, само FX Options).

 • Девизни валути : Forex е кратенка за Девизен курс, исто така познат како девизен пазар или девизен пазар. Поради неговата ликвидност и релативната едноставност на анализата, тој е најпопуларниот финансиски пазар за краткорочните трговци. тргување. Со IQ Option платформата, можно е да се тргува со 33 валути.
 • Акции: акциите се една од најфлексибилните и најпопуларните форми на тргување и инвестирање. Секоја акција е дел од капиталот на компанијата. Има свои карактеристики, сектор во кој работи, менаџерски тим, деловна стратегија и удел на пазарот. Очекувањата за профитот, пазарната цена, пазарниот удел и пазарниот удел се сите фактори. На стратегиите со акциите на компаниите им нема крај.
 • Суровините Познати и како „стоки“, се основни производи кои можат да се стандардизираат и тргуваат. Секој производ реагира на условите на понудата и побарувачката во зависност од геополитичката или геоекономската ситуација. Скапоцените метали се безбедно засолниште, додека енергетските производи со нафта во водство можат да видат драматични потези. Секоја суровина е уникатна.
 • Крипто: Криптовалутите се еден од највозбудливите пазари. Секој кој може да управува со својата нестабилност ќе најде многу можности во криптовалутите. Криптовалутите се нов вид на финансиско средство кое има менувачка цена на пазарот. Овој пазар е отворен седум дена во неделата, 24 часа во годината. IQ Option моментално нуди 12 главни криптовалути.
 • Опции: IQ опцијата е креирана како брокер за бинарни опции. Овој тип на финансиски инструмент сè уште е достапен во некои земји. Со бинарни опции може да се тргува на платформата IQ Option во Латинска Америка, Азија и други земји каде тргувањето со бинарни опции е легално и дозволено.
 • Фондови: ETF (Exchange Traded Fund) е инвестициски фонд кој има свои акции котирани на берза. Цело портфолио може да се купи како да се акции на компанијата. Овие ETF овозможуваат поголема диверзификација и флексибилност во работењето на инвестициските фондови. IQ Option моментално има 23 ETF.

Трговски сметки

Следно, ќе видиме кои трговски сметки ги нуди брокерот IQ Option.

Сметка за тргување во живо со IQ Option

Оваа сметка е дизајнирана да им овозможи на клиентите на мало да пристапат до финансиските пазари дискутирани во претходниот дел. Трговската сметка на IQ Options обезбедува услови за тргување кои се во согласност со трговските политики на брокерот.

левериџот (или мултипликаторот како што го нарекуваат брокерите) варира во зависност од тоа со кој финансиски инструмент тргувате. На пример, на Forex пазарите, максималната потпора е 1:1000 за валутни парови, 1:5 за криптовалути, 1:50 за стоки и 1:20 за акции.

Условите за провизија се споредливи со оние кои се наоѓаат во слични брокери на IQ Option.

Демо сметка за IQ Option

Демо сметките се симулатори за тргување во кои можете да вежбате да користите фиктивни пари, без да преземете никаков ризик.

Сите работни услови, анализи и операции на платформата се исти. Единствената разлика помеѓу демо сметката на IQ Options и вистинската сметка е дека капиталот за инвестирање е виртуелен, а не реален . Добивките не се реални, но загубите не се.

Оваа алатка се користи за тестирање стратегии и преглед на условите на брокерот. Многу е корисно да се заврши обуката и да се стекне искуство со краткорочни финансиски инвестиции.

Ова мислење покажува дека демо сметката користи иста платформа, исти услови и ист тип на нарачки. Според корисникот, тоа е одлична алатка.

Секој трговец може да користи демо сметка. Почетниците се добро подесени пред да се префрлат на вистинско тргување. Поискусните трговци продолжуваат да тестираат нови стратегии и да ги усовршуваат во овој тип на симулатор.

Овој коментар од форумот x-Trader покажува дека трговецот прави постојан профит на демо сметката пред да одлучи да се пресели на вистинската сметка. Може да се објасни дека тој ја завршил својата пракса и ја развил и усовршил својата стратегија за тргување.

Демо сметка со IQ Option е достапна бесплатно и на неограничен период . Доаѓа и со салдо за повторно полнење од 10.000 УСД. Лесно е да се отвори и целиот процес може да се направи онлајн од веб-страницата на IQ Option. Тие не бараат никакви лични податоци.

Предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик

Барања за пристап

Тргувањето со IQ Option е лесно и можно. Оваа сметка може да ја отвори секој кој е полнолетен и има можност да склучи договор . За да отворите сметка, потребен ви е само пристап до Интернет и терминал (компјутер или мобилен уред). И отворањето и работењето на маркетите може да се направи целосно онлајн.

За да тргувате во реалноста, се што ви треба е мал капитал. IQ Option ви овозможува да отворите трговска сметка со минимален депозит од $10.

Услуги на клиентите

Ова е суштински аспект за работа со кој било онлајн брокер.

Постојат многу начини на кои трговецот може да контактира со IQ Option доколку му треба помош од било кој тип (технички проблеми, сомнежи, итн.). Некои мислења ја истакнуваат добрата функционалност на платформата, и покрај фактот што услугата за клиенти можеби не е најценетата карактеристика на компанијата.

IQ Option е меѓународен брокер кој нуди услуги на клиентите на многу јазици, вклучително и шпански

Има многу други канали за контакт, вклучително и телефонски број. IQ Option нуди онлајн разговор и контакт со е-пошта.

Според брокерот, поддршката за разговор во живо трае во просек 30 секунди. Телефонската поддршка е достапна 24 часа во неделата, 7 дена во неделата. Оваа услуга е дел од политиката за квалитет на IQ Option, која има за цел да се консолидира како една од најдоверливите платформи за тргување.

Услуги за поддршка и обука за трговци

Исто така, ќе ги најдете сите услуги што би ги очекувале од онлајн брокер, како што се платформата и пазарните вести и информации. IQ Option нуди серија видео упатства за тргување и управување со платформа на својата веб-страница.

Овие видеа може да се поделат на различни делови :

 • Најчесто поставувани прашања (суштински)
 • Тргување со CFD
 • Вести од пазарот.
 • Фундаментална анализа.
 • Техничка анализа
 • Тргување со потпорни производи: Основи
 • итн.

Предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик

Мислења за веродостојноста на IQ Option

По анализата на елементите кои се однесуваат на услугата на брокерот, условите и предностите, време е да се запрашаме дали IQ Option е сигурен брокер.

Податоци за компанијата

IQ Option е трговска титула. Зад него е IQOption LLC, компанија за финансиски услуги.

Нејзиното седиште се наоѓа во Кингстаун, Свети Винсент и Гренадини, во зградата Хиндс.

IQOption LLC е регистрирана под бројот 905 LLC 2021 година.

Големото онлајн брокерско искуство на компанијата, кое се протега од 2013 до денес, е еден од најважните показатели за нејзината доверливост.

Му веруваат милиони клиенти ширум светот: брокерот има повеќе од 48.000.000 регистрирани корисници во 2020 година.

Полиса за повлекување и депонирање

Повлекувањето готовина и депозитите се два други елементи што треба да се земат предвид при оценувањето на безбедноста на брокерот. Овие готовински операции се дел од бизнисот на трговецот.

IQ Option нуди неколку опции за плаќање како дел од своите политики за квалитет. Ова му овозможува на трговецот да го избере оној кој најмногу одговара на нивните потреби и интереси.

 • Кредитна или дебитна картичка.
 • Жичен трансфер.
 • PayPal.
 • Нетлер.
 • Скрил.
 • Advcash
 • Webmoney.

Клиентот може да побара кој било износ на неговата трговска сметка. IQ Options го обработува вашето барање во рок од еден ден. Употребениот начин на плаќање ќе одреди колку време е потребно парите да стигнат до вас. Некои начини на плаќање се побрзи од другите.

IQ Option не наплаќа провизија за депонирање средства. * Ве молиме имајте предвид дека таксите за конверзија на валута може да се применат во одредени случаи. Секоја провизија платена во овој поглед се плаќа со избраниот начин на плаќање и не се плаќа на брокерот.

Можете да повлекувате средства бесплатно секој месец. Провизијата започнува со 2% од износот за повлекување, со минимум 1$ и максимум 30$.

Прашањето за повлекувања и депозити често е критикувано од брокери кои се регулирани. Тоа е затоа што брокерот мора да ја потврди сметката и да испрати документација,… Може да има и одложувања ако нешто тргне наопаку.

Повеќето прегледи за повлекување готовина со IQ Option откривме дека ја нагласуваат едноставноста и брзината на трансакциите.

Предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик

Заклучоци

Ги споредувавме сите информации за работата и услугите на IQ Option со мислењата во мрежата за овој брокер.

Мислиме дека брокерот IQ Options има општо мислење кое е во согласност со мнозинството мислења на корисниците. Ние сме многу импресионирани од вашата платформа за тргување.

Видовме дека IQ Option е добро познат брокер многу години. Овие карактеристики резултираа со силен раст од неговото основање, како во однос на клиентите, така и во однос на бројот на операции извршени месец по месец.

Придобивките од IQ Option би биле сумирани на следниов начин:

 • Платформата за тргување ви овозможува да користите кој било уред, вклучително и мобилни телефони и компјутери. Оваа алатка е оценета високо.
 • Обезбедува поддршка за трговците, вклучувајќи видео упатства и бесплатна, неограничена демо сметка.
 • Повлекувањето готовина може брзо да се обработи
 • Можете да ги контактирате преку многу други канали. Можете исто така да пристапите до целосен распоред за телефонски услуги.

IQ Option, од друга страна, има некои точки кои можат да се подобрат :

 • Има помалку финансиски инструменти од другите CFD брокери.
 • Само вие можете да ја имате вашата платформа за тргување.
 • Не поддржува скалпирање и хеџинг.
 • Некои корисници не сфаќаат дека Paypal дозволува повлекување и депозити.

Платформата на IQ Option е совршена за почетници. Сепак, не се препорачува за напредни трговци поради неговите ограничувања.

Демо-сметката на IQ Option $10.000 е силна карактеристика на овој брокер. Ние, исто така, ги земаме предвид достапните барања за минимален депозит (10 долари) и минималниот износ за инвестирање по тргување (само 1 евра).

Ова го заклучува нашето мислење за IQ Option. Се надеваме дека ви беше корисно. Можете да оставите какви било коментари, мислења, искуства или сомнежи подолу. Ние сме среќни да ви помогнеме. Ве охрабруваме да ја споделите статијата на вашите социјални медиуми за да имаат пристап другите членови на трговската заедница. Ние сме благодарни.

Предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА РИЗИК: ВАШИОТ КАПИТАЛ МОЖЕ ДА Е ВО РИЗИК. Финансиските производи што ги нуди компанијата може да претставуваат ризик за вашите пари и да предизвикаат губење на целиот или дел од вашиот капитал. Ве молиме не инвестирајте пари што не можете да си дозволите да ги изгубите.

ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ: Овој материјал не е наменет за корисници во земјите од ЕЕА (Европска економска област). Бинарни опции не се промовираат или продаваат на трговци на мало во земјите на ЕЕА. Ако сте од една од овие земји и не сте професионален клиент, ве молиме оставете ја оваа страница.

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

error: This content is protected !!