Преглед на бинариум

Binarium е глобален брокер за бинарни опции кој нуди повеќе финансиски пазари, типови сметки и основни валути. Тоа не е регулирано од ниту еден регулаторно тело. Бинариум е добро познат брокер кој е специјализиран за тргување со бинарни опции. Тие користат своја сопствена платформа за да ги олеснат овие занаети. Во нашиот преглед од 2023 година, ќе ги анализираме минималните барања за депозит на брокерот, нивоата на исплати, опциите за графикони, форумот на заедницата и безбедносните карактеристики за да наведеме неколку.

Contents

Брз преглед на бинариум

💻 Платформа за тргување Бинариум
📊 Видови сметки: Демо, Старт, Стандарден, Бизнис, Премиум, ВИП
💰 Валута за сметката: евра, американски долари, рубли, UAH
💵 Депозит/повлекување Qiwi, Neteller, Free-Kassa, Yandex Money, WebMoney, банкарски трансфер, кредитни/дебитни картички Visa, Mastercard и MIR, криптовалути
🚀 Минимален депозит: 5 американски долари
📈️ Минимална нарачка 1 УСД
🔧 Инструменти: Forex Валути, криптовалути, индекси, стоки
📱Тргување со мобилни телефони: Да
➕ Придружна програма: Да
⭐ Карактеристики на трговија Награда до 90%
🎁 Бонуси и натпревари: Да

(Предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

Што е Бинариум?

Бинариум е доверливо име во индустријата за онлајн трговија и финансиски услуги веќе една деценија. Тие се специјализирани за меѓународно тргување со бинарни опции и се посветени на обезбедување исклучителни услуги за своите клиенти. Оваа платформа е создадена од искусни трговци со намера да обезбеди едноставно трговско искуство за луѓе со нулта трговска позадина. Преку долгогодишното искуство, компанијата разви силно разбирање за пазарите, овозможувајќи им да испорачаат исклучително искуство за тргување.

Компанијата со седиште во Сент Винсент и Гренадини има секундарна канцеларија лоцирана во Никозија, Кипар. Важно е да се напомене дека овој брокер не е регулиран од ниту едно финансиско тело. Исто така, важно е да се истакне дека овој брокер и преглед немаат врска со Binarium Corp.

Платформа за тргување

Бинариум беше еден од првите брокери за бинарни опции што им понуди на своите корисници низа алатки со кои може да профитираат од флуктуирачките цени на финансиските средства. За да го олесни ова, компанијата разви сопствена платформа за тргување. Дигиталната терминална страница е дизајнирана да биде достапна и лесна за навигација и за искусни и за нови трговци.

За да пристапат до платформата, клиентите на мало може да користат компатибилни веб-прелистувачи или API базирани на апликации. Откако ќе се логираат, корисниците можат да гледаат упатства кои им покажуваат како да ја користат платформата. За жал, преземањето на овие упатства не е достапно за компјутерските уреди. Голем број функции доаѓаат со оваа одлична платформа за тргување, вклучувајќи: цитати за цени во живо, ниска цена на тргување од само 1 долар, пристап до 12 различни индикатори заедно со лента за пребарување за лесно наоѓање инструменти, можност за прегледување на вашата целосна трговска историја во секое време , и четири типа графикони – крива, стап за свеќа, шипка и област за крива која може да се користи за краткорочни тргувања (до 5 минути) или долгорочни (до 3 месеци).

Бинариумска платформа за тргување

Средства

Бинариум им овозможува на своите клиенти можност да инвестираат на различни пазари и да тргуваат со различни средства. Постојат 8 опции за средства преку шалтер (OTC) со кои може да се тргува за одреден временски период.

 • На пазарот активно се тргуваат низа стоки како кафе, злато, нафта, сребро, шеќер, пченица и платина.
 • Инвестициите на глобалните пазари може да се следат преку индекси како што се FTSE 100, DAX, Nasdaq и S&P 500.
 • Форекс трговците сега имаат широк спектар од 20 различни валутни парови за избор, вклучувајќи ги и главните и помалите парови како што се EUR/GBP и GBP/USD.
 • Криптовалутите се дигитални средства што се користат за плаќање и складирање на богатството. Трите најчести валутни парови кои вклучуваат Биткоин (BTC) се еврото (EUR), американскиот долар (USD) и Британската фунта (GBP).
 • Акции: тргувајте со акции на некои од најдобрите светски компании, вклучувајќи ги Amazon, Apple, Microsoft и IBM

Надоместоци и потпора

Кога тргувате со бинарни опции, нема такси поврзани со тоа. Наместо тоа, може да го изгубите целиот влог ставен во договорот ако предвидувањето не се оствари. Ако сте успешни во облог, можете да очекувате да го вратите вашиот удел плус дополнителни поврати до 80%, што е однапред одредено пред да го направите купувањето. Binarium не нуди услуги за тргување со маргина, така што постои максимална граница на потпора од 1:1.

Мобилни апликации

Клиентите на Binarium сега можат да пристапат до нејзината глобална платформа за тргување на нивните мобилни уреди користејќи апликација. Корисниците можат бесплатно да ја преземат оваа апликација на нивните iOS или Android уреди преку соодветните продавници за апликации. Мобилните платформи можат да се пофалат со истите карактеристики како и нивните десктоп колеги, како што се интуитивен кориснички интерфејс и различни типови на графикони. Овие најсовремени функции им овозможуваат на корисниците да останат информирани и лесно да бидат во тек со постојано променливите трендови на пазарот. Со пристап до низа аналитички алатки, технички показатели и приспособливи графикони, повеќе не мора да бидете вкоренети на едно место додека се занимавате со финансиските пазари. Сега, можете да останете приклучени додека сте во движење!

Бинариум мобилна платформа за тргување

начини за плаќање

Депозити

Отворањето на сметка за тргување во живо е лесно и достапно за новите инвеститори, бидејќи минималниот услов за депозит за активирање сметка е само 5 УСД или негов еквивалент. Ова ниско барање го прави конкурентна опција на пазарот. Клиентите се ограничени на единечен депозит од 10.000 УСД. Различни опции за финансирање сметка и валути како USD, EUR, AUD и украинска Hryvnia се прифатени од брокерот. Бинариум нуди бесплатни услуги за депозит и плаќа за сите трошоци од трета страна што може да настанат за време на трансакцијата. Прифатените методи на финансирање вклучуваат:

 • Кредитни/дебитни картички – вклучувајќи Visa, Mastercard и MIR
 • Киви
 • Нетлер
 • WebMoney
 • Пари на Yandex
 • Слободен-Каса
 • Банкарски жичен трансфер
 • Криптовалути – Bitcoin, Ethereum, Litecoin и Ripple

Во зависност од регионот во кој живеете, некои начини на депонирање средства може да не се достапни. Сите плаќања се обработуваат веднаш и веднаш ќе се појават на вашата сметка.

Повлекувања

Општо земено, најнискиот износ што можете да го повлечете преку начин на плаќање е 5 $ или негов еквивалент. Вашиот брокер може исто така да ги надомести трошоците од трета страна поврзани со вашето повлекување, во зависност од фактори како што се обемот на тргување и почетната сума на депозит. Како пример, компанијата нема да ги покрие вашите такси за повлекување ако вкупниот износ на занаети не е два пати поголем од вашиот првичен депозит. Потврдените сметки може да го искористат брзото време за обработка на повлекување од 1 час.

Демо сметка

Binarium нуди бесплатна демо сметка за тргување до која може да се пристапи преку неговата веб-страница, со американски долари како основна валута. Демо сметките се многу корисни за трговците, особено за оние кои се нови за тргување. Тие обезбедуваат платформа каде што можете да симулирате реални услови за тргување и пазари, без да ризикувате некој од вашите вистински средства. Овие сметки доаѓаат со виртуелни средства до 10.000 американски долари кои можат да се користат за трговска практика и тестирање на стратегија. За да добиете пристап до демо сметка, сè што треба да направите е да пополните формулар за регистрација преку Интернет. Клиентите можат лесно да се префрлаат помеѓу реални и демо сметки од самиот трговски терминал.

Зделки и промоции

Бинариум нуди неколку финансиски промоции за своите клиенти, вклучително и бонус за добредојде за новодојденците што прават почетен депозит, занаети без ризик и турнири. Овие стимулации им овозможуваат на корисниците да имаат корист од инвестициите и тргувањето дури и повеќе од вообичаено. Не беше понуден бесплатен бонус. Големината на бонусот зависи од големината на депозитот и статусот на сметката. Важно е да се напомене дека сите пари од бонус што може да ги добиете ќе бидат депонирани на посебна сметка, така што не се мешаат со веќе депонираниот капитал.

По нашиот преглед, откривме дека средствата стекнати преку бонус или турнир не може да се повлечат освен ако не се постигне минимален износ за тргување. За да пристапат до бонусот за добредојде, клиентите мора да пополнат износ на промет што е еквивалентен на 40 пати поголем од оригиналниот износ.

Трговија без ризик

Тргувањето на Binarium нема да има влијание врз состојбата на вашата сметка бидејќи не се одземаат средства од него, без оглед на исходот. Применете го промотивниот код за да го активирате. Клиентите можат да активираат трговија без ризик кога сакаат, но секое повлекување на средствата ќе ја поништи трговијата.

Турнири

Бинариум нуди два вида турнири, едниот е бесплатен, а другиот платена опција. Овие турнири се одржуваат цела година и до нив може да се пристапи преку менито на веб-страницата. Таму можете да најдете тековни, минати и претстојни натпревари. Секоја недела, играчите имаат шанса да учествуваат на турнири каде што можат да се натпреваруваат за награден сад од 1.500 долари. Овие турнири се потполно бесплатни за приклучување. За да учествувате на платени турнири, креирајте сметка на порталот и плаќајте ја котизацијата која обично се движи од 5 до 15 долари. Овие турнири обично се одржуваат секој месец.

Регулатива и лиценцирање

Брокерот работи речиси една деценија, но тие допрва треба да бидат регулирани од кој било финансиски орган. Инвестирањето во брокер без соодветно финансиско овластување од регулаторно тело може да биде ризично. Таквите брокери можеби нема да ја нудат истата заштита како оние со потребната овластување, па затоа е важно внимателно да се газите. Бинариум обезбедува одредено ниво на сигурност, вклучувајќи ги и средствата на клиентите што ги чуваат одвоени од другите фондови од банките на ЕУ. Пред да отворите сметка во живо со брокер кој не е регулиран од ниту еден орган, треба да бидете сигурни дека ги разбирате нивоата на расположлива заштита на капиталот. Тоа може да ви помогне да избегнете непотребни загуби и да бидете сигурни дека вашите тешко заработени пари се безбедни.

Дополнителни карактеристики

Нашиот преглед на Binarium беше среќен што наиде на различни едукативни и аналитички алатки кои се дизајнирани да го подобрат трговското искуство на клиентите. Покрај другите карактеристики, платформата има сеопфатен форум на заедницата. Овде можете да најдете упатства, вести поврзани со брокери, помош со ботови за тргување, видеа на YouTube вградени во објавите и блоговите, како и водичи за стратегии. Форумот има лесен за користење дизајн и нуди 18 јазици од кои корисниците можат да изберат. Освен нејзината главна платформа за тргување, веб-страницата на брокерот нуди и низа едукативни ресурси за да им помогне на трговците да добијат увид во пазарите. Тие вклучуваат економски календар што ги следи глобалните настани, речник со клучни термини за подобро разбирање на пазарниот жаргон, каталог на средства и достапни прегледи на стратегии што може да се имплементираат на платформата.

Ако барате премиум карактеристики, можете да се придружите на ексклузивната трговска сала Binarium со депозит од 500 долари за премиум членство или 5.000 долари за членство на ВИП. Собата за тргување нуди одлична можност за врвните клиенти на брокерот да пристапат до стручни совети и увиди. Вклучува 30 сигнали дневно, извештаи и анализи на пазарот, прегледи на роботи, обука и други ресурси кои ќе ви помогнат поефикасно да управувате со трговските операции.

Бинариум трговска соба

Видови на сметки

Бинариум нуди три различни типови сметки на своите клиенти: Стандард, Премиум и ВИП. Секоја од овие сметки има свој сет на услови за тргување што може да се приспособат според видот на стратегијата што сакате да ја примените. Достапни се различни основни валути како USD, EUR, AUD, руска рубља и украинска гривни, што ја елиминира потребата за скапи конверзии на валути. Binarium им нуди на своите клиенти опција да користат криптовалути како Bitcoin и Litecoin како основна валута на сметката. За да бидете сигурни дека донесувате информирана одлука, се препорачува да ја користите демо сметката пред да отворите сметка во живо. Карактеристиките на платформата за тргување во живо вклучуваат:

Видови бинариумски сметки Започнете сметка Стандардна сметка Деловна сметка Премиум сметка ВИП сметка
Износ на депозит 5 до 99,99 $ 100 до 499,99 $ 500 до 1 999,99 $ 2 000 до 4 999,99 $ 5000 долари
Тргување средства 46 53 61 73 78
тргување * 0% 5% како бонус
10% како бонус
12,5% како бонус 15% реални средства
Ограничување за повлекување, дневно / неделно 50 $ / 100 $
200 $ / 500 $ 500 $ / 2000 $ 1 500 $ / 4 000 $ 15 000 $ / 100 000 $
Ограничување по барање за повлекување 25 долари 50 долари 100 долари 250 долари Нема ограничување
Обработка на барањето за повлекување До 5 работни дена До 3 работни дена До 2 работни дена До 1 работен ден
До 1 работен ден
Тип на трговска соба Трговска соба Трговска соба Трговска соба
Бизнис
Трговска соба
Бизнис
Трговска соба
Бизнис, ВИП
Истовремено отворени занаети 100 долари 250 долари 1000 долари 2500 долари Нема ограничување

Отворањето жива сметка на Binarium е процес без напор. За да започнете, само треба да го пополните формуларот за онлајн регистрација што се наоѓа во горниот десен агол на секоја веб-страница. Кога креирате сметка, може да биде побарано да обезбедите доказ за престој за целите на проверка на идентитетот како дел од регулативите Know-Your-Customer (KYC). Ова е неопходно за да се заврши процесот на проверка на сметката. Потврдените сметки уживаат побрзо време на повлекување во споредба со оние што не се.

Придобивки

 • Демо сметка со виртуелни средства
 • Ниски минимални барања за депозит
 • Сегрегирани средства на клиентите
 • Подобрени образовни карактеристики
 • Форум на заедницата платформа
 • Неколку валути на фиат и крипто-сметки, вклучувајќи BTC и LTC

Недостатоци

 • Нерегулиран
 • Ограничени информации на веб-страницата на брокерот
 • Ограничени инструменти за тргување
 • Нема трговски терминали воспоставени во индустријата
 • Специфични услови за бонус што треба да се исполнат пред да можете да ги повлечете средствата

Работно време

Бинариум работи во стандардно работно време, како и 24 часа на ден од понеделник до петок. Времетраењето за тргување може да се разликува во зависност од финансискиот производ. Тргувањето со криптовалути е достапно дури и за време на викендите. Времето на отворање и затворање на различни берзи може да се најде на веб-страницата на брокерот.

Поддршка за корисници

Binarium нуди сеопфатен дел ЧПП, како и повеќе опции за поддршка на клиентите на девет различни јазици, како што се индонезиски, шпански и руски.:

 • Телеграма
 • Разговор во живо
 • Телефонски број : +357(22)052784
 • Адреса за е-пошта : support@binarium.com

Безбедност и безбедност

Како што беше на финансискиот пазар за значително време, Binarium се смета за отворена и доверлива платформа. Ова ниво на долгорочно присуство е доказ за неговата сигурност. Платформата е безбедна без големи безбедносни ризици, но имајте на ум дека таа не е регулирана од ниту едно раководно тело. Ние се придржуваме до ригорозна политика за приватност за да обезбедиме безбедност на вашите податоци & засилувач; плаќања. Дополнително, Binarium е обезбеден со SSL шифрирање и 3D-безбеден протокол за оптимална заштита. Допрва треба да се воспостави јасна рамка за справување со заштитата од негативно салдо.

Бинариумска пресуда

Бинариум обезбедува соодветна средина за тргување со платформа погодна за корисниците и низок минимален депозит. Нуди пристап до различни средства и пазари, како и бројни карактеристики кои можат да ги поттикнат трговците додека тие донесуваат одлуки. Форумите за надворешно образование и заедницата нудат многу корисни информации, како што се упатства, совети за тргување, како и упатства за тоа како да се извршат одредени стратегии. Бидете внимателни кога работите со нерегулирани брокери бидејќи вашите пари не се заштитени без потребните финансиски регулативи. Сепак, имајте на ум дека некои брокери избираат да останат нерегулирани и да имаат различни заштитни мерки.

(Предупредување за ризик: Вашиот капитал може да биде изложен на ризик)

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

Average rating 0 / 5. Vote count: 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

We are sorry that this post was not useful for you!

Let us improve this post!

Tell us how we can improve this post?

error: This content is protected !!